Saturday, August 30, 2014

My Monthly Grocery Shopping Trip

So Saturday I posted this picture on Facebook...
mentioning I spent less that $160.00 for almost a month's worth of groceries and I started getting questions on where I get things, how I do it...etc.  

So...I am here to tell you how I do it!  
 First, let's talk budget.  We feed our family on $300.00 a month.  That comes to $75.00 per person.  According to Indiana's SNAP website, if we were receiving SNAP (food stamps) we would be given $632.00 for a family of four per month, so in essence we are feeding our family for less than half the amount the government deems necessary per person.  I know that's crazy, isn't it?  Plus please note that we eat well!  Dinner every night, lots of fruits and veggies, packed lunch for Cal and Nick every day.  Plus we strive to eat whole foods and organic, natural foods as much as possible.  (Note here...this doesn't mean that we don't have snacks or junk food, etc).  It's just a general guideline we strive for.

With that said here are some of the deals I snagged this month...
 Organic milk, $0.99 per half gallon (normally running between $3.49-$3.99/half gallon) Completely not price related but fat free organic milk is so much creamier than ordinary skim milk...amazing!
 Organic Juice boxes, $1.19/case ($3.99 at target)...lunch box item for us
 GoGo Squeez pack, $0.99/box (normally $3.59)...for lunch boxes
Pad Thai noodle bowl, $0.99 (regularly $3.49)

 HUGE bag of Natural cereal, $2.29 (no idea the price of this size but the smaller size is in the $5.00 range at Whole Foods)
 A box of 8 yogurt pouches, $1.00 (one pouch is $1.50 at the store) Perfect snacks for on the way to Ballet or Tae Kwon Do!
 Monterey Jack Cheese $1.79/pound (those shredded cheese bags at the store with half a pound are around $3.00!) I use this cheese in the Pioneer Woman's Corn Chowder Recipe.  Yum!
 Full Circle Lasagna's, $0.99 (at whole foods these go for around $5.00 each).  I send these with Cal to school and if I am really running late they will heat one up for him to eat.


So I shop at all of these places and then I keep receipts and my cash in an envelope.  Out of my $300.00 for the month of September I have $148.47 left meaning I spent $151.53.  Here's where I went and the order I went to them in.  I'm also noting what I can consistently find there but I look through everything to find deals. Here you go:

1. Rentown, 1533 3rd Rd, Bremen (I get cheese and lunch meats from here...and sometimes they have awesome butter prices!)
2. Rite Choice, 1303 E. Market St, Nappanee (This is where I get yogurt for uber cheap.  I also get juice, gucacamole, eggs, and random things)
3. Dented Can, 25743 SR 119, Goshen (starbucks!, canned goods, cereals)
4. E & S, 1265 North State Road 5, Shipshewana (So.much.stuff!...yogurt, butter, meats, noodles, fruits, rice, cleaning products)
5.Forks County Line Store, 7900 W 310 N, Shipshewana (cereals, dairy products, meats, frozen goods)
6. Forks County Line Store, 508 E Warren St, Middlebury (cereals, dairy products, meats, frozen goods)
7. Aunt Millie's Bread Outlet, 206 W. Ireland Rd, South Bend (bread, buns, bagels)

I found lots of meat today at these stores but often I'll go to a butcher for meats.  Butcher's I like are: 

These are discount grocery stores where, from what I can gather and what I have learned, they buy bulk foods all Auction style from places like Sam's and other locations.  Like if a product says "new!" on the packaging but it isn't new anymore then it gets sold to one of these places.  

Please know that these places do sell outdated products too.  So check labels!  Some things I am okay with being a little outdated, other things, no way.  It's all up to you.  

As I mentioned before I have $148.47 left in my budget.  I will divide that money by 4 weeks (some months it has to be 5 weeks and then it kind of gets dicey!  This month it will give me $37.11 a week.  With this I will buy milk, oj, fresh produce, and if I find some amazing deal along the way at a local supermarket then I can try to free up some of the leftover money to stock up.  

So that's how I do it.  I hope that that helps with your grocery shopping adventures!  And for pete's sake if you have any questions, please let me know :)  I'm just one Momma happy to help other Momma's!  
Pin It!

2 comments:

Nelda Jaarda said...

This is awesome. I love the savings and the healthy eating and planning.

Lisa Cook said...

Thanks for sharing! I haven't heard of any of these places before and will definitely be checking them out!